Koně

 

průvodci na cestě k intenzivnějšímu prožívání přítomného okamžiku

 

Chvíli jsem přemýšlela, jak toto téma prezentovat, zvlášť na webové stránce, která má v záhlaví „vědomá sexualita“…. Zkusím vše napsat spontánně a s důvěrou, že pochopíte… :-)!

 

 Co je předpokladem u nás žen pro hluboký a extatický prožitek z milování?

Dle mého názoru je to být pozorností v přítomném okamžiku, umět se uvolnit se, dovolit si vzdát se kontroly a odevzdat se. Nechat tělo tančit v přítomnosti s tím co přichází, bez zbytečného zasahování rozumem do toho, jak by se co mělo dít. Upřímně, v dnešní uspěchané době je občas náročné se uvolnit a o to víc intimně s partnerem. Když za mnou pak přicházejí ženy, tak se často setkávám s tím, že důvod proč nefunguje jejich intimní život je na základě toho, jak moc jsou hluché k vlastním potřebám a vnímání těla. Jednoduše řečeno, pokud má žena v životě hodně stresu, svaly v těle jsou v tenzi (napětí), tak pak je komunikace s tělem dost komplikovaná. A jak má taková žena nechat vlastní tělo komunikovat s tělem partnera, když necítí ani sama sebe? A teď vůbec nemluvím pouze o sexu a vše kolem něj! Moje zkušenost je taková, že ženy, které mají rozvinutou jejich sexualitu, dokážou skvěle vnímat jejich tělo během celého dne. Umí s ním komunikovat, znají jeho potřeby a v případě, že někde něco bolí, tak nesahají hned po ibalginu, ale ví jak pracovat s uvolněním a případnou bolestí.

 

V masérně jsem občas narážela na problém s tím, že některé ženy by rády praktikovaly různé uvolňovací techniky s partnerem doma, ale bohužel buď v té době byly bez partnera, a nebo partner nebyl ochotný se do akce s partnerkou zapojit. A znova opakuji, že ne všechny techniky jsou hned o sexu, o nahotě. Je to o umění se uvolnit skrz dechové, pohybové a zvukové techniky. Snažila jsem se nějakou dobu hledat možnosti, které bych ženám bez partnera nabídla, a samozřejmě různé alternativy našla, ale nic nebylo „to pravé“. A pak mě po cca 3 letech praštilo do nosu to, co jsem před ním měla celou dobu! Koně! Vždyť právě koně jsou zvířata, která se běžně používají při hipoterapii a jsou nepostradatelnými pomocníky ve fyzioterapii jako terapeutická zvířata. A jejich úkolem je pomáhat uvolňovat svaly mentálně a fyzicky nemocným klientům…. a tak se ve mně zrodil nápad, jak ženám pomoci začít lépe vnímat jejich vlastní tělo!

 

Nyní připravuji 

 

V tuto chvíli si připravuji koncept, se kterým bych ráda přišla v rámci projektu Svatá Maří. Stále zvažuji, zda budu výuku na koních nabízet pouze ženám a nebo i mužům…. osobně si myslím, že dojdu nakonec k druhé variantě :-). Pro ženy a muže (váhově do 80 kg) mám k dispozici mojí úžasnou dámu Rebeku, a pro těžší jezdce bude v budoucnu k dispozici Eric – ten má před sebou ale minimálně rok tréninku, než bude opravdu bezpečně připraven pro začátečníky a bude jim mít co nabídnout :-). Pro jemnější a menší ženy (do 55 kg) mám ještě navíc připravené moje poníky, které mají v kroku příjemné chody a rozhodně mají co nabídnout :-)

 

Koně, kteří pomáhají

 

Rebeka (welsh cob), úžasná mladá kobyla, která je jednoznačně typická ženská – náladová, má vlastní názor na vše co se děje :-). Navíc je velice společenská, ráda běhá, ráda si hraje a nenávidí nudu! Když se k ní přistupuje s respektem, láskou a důsledností, tak je to neskutečně spolehlivé zvíře, od kterého můžete čekat podporu když sami v pohodě nejste (fyzicky, psychicky). To ona mě přivedla k nápadu začít používat koně jako pomocníky v mé profesi sexological bodyworkera. Každý kůň je jedinečný a každý kůň má i jiný typ pohybu, a rozhodně ne každý kůň je vhodný pro hiporehabilitaci. Konkrétně Rebeka má úžasně měkké chody, je příjemně houpavá a pokud na ní sedí někdo, kdo se neumí uvolnit, tak ona mi přesně řekne co se v jezdci děje a sama mu k uvolnění pomůže. Zároveň se umí po práci  dobře vyventilovat a nenasává z jezdců případné napětí. Není vhodná pro nejmenší děti, neumí se na ně moc dobře koncentrovat, ale moc ráda vozí dospěláky – u toho relaxuje a neskutečně si to užívá!

 

         

 

Eric (irský cob), je mladý citlivý kůň dovezen z Irska, a v tuto chvíli prochází výcvikem. Když jsem ho koupila, neuměl nic, do té doby žil pouze volně na irské pastvině bez kontaktu s člověkem, takže nyní je potřeba ho naučit vše potřebné, pro jeho poslání ve Svaté Maří. Je tak trochu opakem mojí Rebeky, což se náramně hodí. Je taky komunikativní, ale zároveň je pomalejší, rozvážnější a unese těžšího jezdce. Velice se mi na něm líbí, že se vše rychle učí, a pokud se něčeho bojí, prožívá nervozitu uvnitř jeho velkého medvídkovského těla, a nepouští přetlak směrem na lidi. Působí velice rozvážně, a nebojácně, ale pravdou je, že je to velice jemný a vnímavý kůň. Miluje lidskou přítomnost a drbání jeho kožichu.

 

     

 

Snoopy a Lili (sourozenci plemene mini-appaloosa), jsou dva poníci trénovaní pro nejmenší děti, ale rádi svezou i lehčí ženu do 55 kg. Fyzicky je to nezatěžuje, pokud takové ježdění neprobíhá každý den na několik hodin. Já sama se na nich ráda občas svezu, protože je to příjemný relax a je vidět, jak oba poníci jdou vesele kupředu a procházka je venku neskutečně baví! Oba jsou velice charakterní a citliví, a zároveň nebojácní. Mám velkou radost z toho, jak se dokážou krásně postarat o malinkaté děti (neublíží a jsou k nim ohleduplní), a zároveň když je vezme dospělák na procházku, tak ožijí a jsou plní radosti :-)

 

 

 

Máte chuť se seznámit s koňmi?

 

Ráda bych spustila projekt s koňmi po přestěhování na Svatou Maří. Zatím do té doby nabízím milovníkům těchto tvorů možnost se s nimi seznámit v mém dočasném bydlišti v Novém Strašecí (okr. rakovník, 25 minut autem z Prahy směr Karlovy Vary). Vše je na osobní domluvě včetně případné ceny za jízdu na koních.

Na mém ranči se můžete seznámit s koňmi, poníky, oslíky, ovečkami a kozami. Všichni jsou nesmírně přátelští a vstřícní k začátečníkům. Nemusíte mít strach z kopnutí či kousnutí, všechna moje zvířata znají základy slušného chování :-)

Mnoho lidí, kteří navštívili můj ranč se shodují na tom, že dlouho nezažili tak mazlivá zvířata na jednom místě pohromadě :-).

Děti jsou rozhodně vítané!