(Ne)výhody hormonální antikoncepce ANEB moje druhé narozeniny

Za pár dní to budou druhé narozeniny, které mému tělu zaťukají na dveře! Přijde mi to ale spíš jako celá věčnost, co jsem spolknula poslední pilulku… kouzelnou pilulku, o které doktoři velice často tvrdí, že nám ženám změní celý život k lepšímu. Ano, jedná se o hormonální antikoncepci. Pilulka, díky které se vám zlepší pleť, sjednotí emoční nálady do jedné společenské masky a zároveň tělu jednoznačně můžete říct, že ještě není ten správný čas počít dítě… Samozřejmě že mluvím ironicky, přestože se mezi námi najdou ženy, které by si v tento moment bez kouzelné pilulky život nedokázaly vůbec představit!

Když jsem se rozloučila s poslední pilulkou na mém nočním stolku, a poté víc jak půl roku čekala na první nastartování těla (protože menstruace spala), tak jsem ještě nevěděla, co všechno se bude dít, až se tělo bude snažit nastartovat do běžného přirozeného cyklu.  Velkou část toho jsem popsala v mém prvním článku „Hormonální antikoncepce – prosím, už nikdy více!“ Nyní je to téměř již dva roky a sama jsem velice překvapená z nové cesty, na kterou jsem se vydala.

(NE)PRAVIDELNÝ CYKLUS

Hormonální antikoncepce je téměř 100% záruka pravidelného hormonálního cyklu. Vezmete si 21 pilulek, poté 7 dní vynecháte a pak zase dlabete prášky dalších 21 dní. Jsou i ženy, které si užívají to, že než si dají sedmi- denní pauzu, tak zvládnou zdlábnout platíčka třeba hned 3 po sobě (tzn. 63 dní v kuse drží jejich těla bez menstruace). Podle dovolené či plánovaných romantických víkendů s přítelem si krásně naplánujete, kdy chcete či nechcete menstruovat. No řekněte, jde opravdu těmto práškům říct jinak než „kouzelné pilulky“ :-)? Dřív jsem si myslela, že to je fantastická věc, ale teď začínám zjišťovat, že si nejvíc přeji to, abych každý měsíc měla pravidelný přirozený cyklus bez ohledu na to, zda na dovolenou jedu či nejedu. Místo toho mám jeden cyklus v pohodě pravidelný  a ten druhý mám často bolestivý a velice nepravidelný – prostě záleží, který vaječník zrovna víc řídí menstruační cyklus. Vnímám teď vlastní tělo naprosto jinak. Dřív mi přišlo, že jsem celé své ženství a tělo brala jako „spotřební materiál“ a měla jsem pocit, jako kdyby ke mně až tak úplně nepatřilo. Neměla jsem k mému tělu žádný vztah, nerozuměla jeho signálům, když ke mně promlouvalo.

VÍTE, CO ŘÍKÁ VAŠE TĚLO?

Setkávám se s tím, že ženy, které mají třeba bolestivý či nepravidelný (nebo obojí) menstruační cyklus, tak se na jejich vlastní tělo zlobí. Sama díky zkušenostem, které mi poskytnulo moje tělo, jsem zjistila, že není dobré sama se sebou bojovat a hrát si na hrdinku. Když mě bolí podbřišek nebo se necítím dobře, tak si nejen často na bříško sahám a jemně si ho masíruji (se stejnou láskou, jako maminky masírují jejich miminka – prostě jemné, pomalé a vědomé pohyby), ale celkově uzpůsobím rytmus mého těla denním aktivitám. I kdybych na ten den měla diář popsaný od shora dolů, tak vyškrtám vše a nechám maximálně naprosto urgentní schůzky či povinnosti. Navíc pokud vím, že se menstruace blíží, tak si diář plním naprosto minimálně. Ano, odpočinek je důležitý, protože kdybych šla proti svému tělu silou a přemáhala se, tak si totálně vybiju baterky a jsem nepoužitelná. Nehledě na to, že cítit se úplně vyždímaně není moc příjemné ani pro mě samotnou, ani pro moje okolí.

„PŘEDMENSTRUAČNÍ SYNDROM“???

Já spíš raději říkám předmenstruační fáze… :-)

Začala jsem na svoje tělo a jeho reakce  pohlížet jako na otevřenou knihu. V době, kdy jsem brala hormonální antikoncepci, tak moje tělo bylo natolik utlumené, že jsem jen stěží dokázala vnímat, co se mi snaží říct. Naprosto jsem všechno přehlížela. Nyní jsem mnohem vnímavější a otevřenější všemu co z mého těla pramení. Zvláště v období před menstruací, pokud si dám klid, čas sama pro sebe a částečně se odtrhnu od lidí kolem mě, tak najednou mám mnohem větší chuť tvořit, psát a jen tak si užívat chvilky o samotě. Zjistila jsem, že i když se ráno probouzím, tak to není s alarmem, že musím zařídit milion věcí, ale jsem spíš v niterných pocitech a vnímání sebe sama. Najednou, jako kdyby levá mozková hemisféra (rozum) vypnula a zapnula se pouze ta pravá (intuice). Je to opravdu víc než zajímavé to sledovat! Ve chvíli, kdy bych v tomto období pravidelně pracovala, nedala si čas pro odpočinek a samotu, tak jsem velice podrážděná a nepříjemná. Nakonec bych z toho byla frustrovaná a moje okolí by nechápalo, co se semnou děje.  Pokud ale poslechnu vlastní tělo a intuici, zůstávám ve vlastní síle a okolí mě vnímá více v harmonii. Věřte mi, že se o tom jednodušše píše, občas se to hůře praktikuje :-). Milé ženy, nezlobte se na sebe, pokud toto předmenstruační období nezvládáte zatím tak jak si představujete – prostě se jen víc zastavte a vnímejte. I já se stále učím naslouchat…..

Proč bych měla mít mojí menstruaci ráda? Vždyť s sebou nese tolik nepříjemností!

Chápu, že některé ženy vnímají jejich menstruaci jako něco, co jim život ztěžuje a omezuje. Tomu ale říkám „mužský způsob“ uvažování. My ženy jsme prostě cyklické a buď s tím budeme bojovat a nakonec vždy narazíme, nebo tento fakt přijmeme, a naučíme se dle pravidel cyklu žít. V případě, že se zvolí druhá varianta, tak najednou můžeme cítit, jak získáváme energii ze situací, kde jsme naopak běžně spoustu energie ztrácely (bojováním s vlastním tělem).

Pokud zvládnete projít předmenstruační fází ve větším klidu a nacítěním na sebe sama, tak najednou zjistíte, že jakmile se dostaví menstruace, můžete naprosto přirozeně projít až do meditativního stavu! I v těchto pár dnech menstruace samozřejmě naslouchám tomu, kde má hranice moje fyzické tělo a nenamáhám ho víc, než jak mu je milé. Zároveň si začínám vychutnávat to, že se mi chce více opět vidět lidi z mého okolí, ale jen pomalu a pozvolna. Na druhou stranu tato setkání jsou pro mě velice intenzivní, protože více dokážu vnímat věci do hloubky a cítit lásku z mého srdce. Pokud v prvních 2-3 dnech menstruace dodržuju meditativní klid, tak najednou zjišťuji, kolik síly mi to přináší do dalšího měsíce. Nejen té fyzické, ale také psychické.

Toto jsou moje poznatky získané za poslední dva roky, kdy není součástí mého života hormonální antikoncepce. V dalším článku připravuji povídání o tom, jak se mi začali měnit emoce a vnímání světa poté, co jsem začala více naslouchat vlastnímu tělu.

 

Budu moc ráda, když se (nejen) semnou podělíte o vaše zkušenosti!

Berete hormonální antikoncepci? Proč?

Neberete HA? Jak se díky tomu cítíte?

Jste muž a vidíte pro vás patrné rozdíly u žen, které HA berou a které nikoliv?

Děkuji za sdílení názorů!


3 komentáře »

 1. Antikoncepci – pilulky – jsem brala od 15 let skoro 10 let, pak jsem ji načas vysadila a všimla jsem si zajímavých věcí…

  Bylo to jako objevit svoji sexualitu, sebe sama, svoji ženskou stránku.
  V pravidelném cyklu řízeném prášky se stabilní hladinou hormonů jsem si často připadala až frigidní. Proti současnému stavu bez prášků je to naprosto nesrovnatelné, jakou mám chuť na sex :-))
  Nejsilnější je to samozřejmě v období ovulace…

  Postupně jsem si na ty výkyvy zvykla a naučila se s nimi pracovat.
  Při ovulaci se mi většinou víc daří, jsem plná energie, úplně zářím
  a myslím, že to dokážou vycítit i lidi kolem. Při mensesu, hlavně na začátku, je lepší být víc v klidu, taky se víc stáhnu do sebe a je dobré se trochu opečovávat, hýčkat.

  Ty měnící se energie ve mě mi dávají pocit ženskosti, bytí sama sebou. Na začátku mensesu jsem i citlivější vnímavější k různým věcem… vůním, pachům, dotekům, ale i náladám a pocitům…

  Když to srovnávám s obdobím s prážky, přišlo mi všechno stejně šedé a jednolité.

  To jsem ani nezmínila úplně jinou kvalitu orgasmů v současném období.

  Už nějakou dobu jsem si tyto účinky prášků uvědomovala a článek mě proto velmi zaujal. Zajímalo by mě, jaké jsou zkušenosti jiných žen. A taky jaké jsou vztahy mezi hormonální antikoncepcí a sníženou chutí na sex.

  Komentář vložil/a Jana () dne 23.3.2015

 2. Aničko, právě jsem dočetla oba tyto Vaše články a mám pocit, jako bych je psala sama. Tedy spíš ten začátek prvního. Před rokem a půl jsem po 9 letech vysadila antikoncepci s tím, že nechám tělo očistit a pokusím se otěhotnět. Nicméně za tu dobu jsme měla pouze hormony vyvolané krvácení a to jen 3x. Podle doktorů si mé tělo ještě nevzpomnělo jak má fungovat…Před pár měsíci jsem si řekla, že západní medicína pro mě v tomto případě už udělala dost a vydám se alternativní cestou najít svoje ženství. Protože mám pocit, že jsem ho za ty léta na antikoncepci někde ztratila. Úplně cítím, jak se ze mě stal tvrdej chlap a najednou si uvědomuji, že je mi to strašně líto. Díky za tyto Vaše články! Dodávají mi odvahu a sílu na mé cestě, která mi přijde přirozenější a správná. Začala jsem s tradiční čínskou medicínou, mohendžodárem a mám za sebou i jednu shiatzu masáž, což mě velice posunulo! Kraniosakrální terapii, dornovu metodu a lymfatickou masáž mám ve svém seznamu. Určitě je vyzkouším a věřím, i díky Vám, že mě zase posunou!

  Komentář vložil/a Zdenka () dne 24.9.2015

 3. Dobrý den,
  poslední dobou mám v hlavě otázku antikoncepce.. Pro recept na antikoncepci jsem si šla stejně samozřejmě jako na úřad pro občanku. Nějak jsem nepřemýšlela nad důsledky, vlastně jsem nepřemýšlela vůbec. Byla to pro mě naprostá samozřejmost. Dnes je mi 17. Poslední rok se zajímám o různé alternativní postupy. Spousta věcí šla obměnit a dělat jinak skoro sama, ale až nyní zjišťuji, jak „závislá“ na antikoncepci jsem. Jak jste sama napsala. Společnost ji vyzdvihuje jako jakýsi všelék a něco, co moderní žena prostě musí mít. Beru ji pouze 2 roky a je neuvěřitelné, že se ztotožňuji s vedlejšími účinky jako je snížená chuť na sex, utlumení celého těla. Nejhorší je, že mé okolí mě učí, že tohle je správně. Že jinak to nebude, že se s tím musím naučit žít a že prostě tohle moderní ženy jsou.. Snažím se o změny, dělat věci jinak a děkuji za váš článek. Je to jakýsi další kousíček do mé nekonečné skládačky. Skládačky z věcí, které nás ve škole neučí a bohužel, často to ani ženy v rodině neví..
  Děkuji a doufám, že budu mít příležitost se s vámi jednou potkat!
  Krásný den!
  M.

  Komentář vložil/a Michaela () dne 27.10.2015

Vložit komentář

*